Projekty 2023
1.Názov projektu: Podpora rozvoja sociálnych služieb
Začiatok realizácie: január 2023
Koniec realizácie: december 2023
Ciele projektu:
- Zvýšenie personálneho zabezpečenia kvalifikovanými pracovníkmi.
- Podpora rozvoja ľudských zdrojov a zlepšenia kvality poskytovaných služieb – špecializované sociálne poradenstvo.
- Efektívne využívanie špecializovaného sociálneho poradenstva a vytvorenie dostatočnej siete poradenských služieb občanom.
- Zvýšenie hodnoty zamestnancov na plný pracovný úväzok, dohodárov a dobrovoľníkov v organizácií – oblasť komunikačná zručnosť.
- Osobnostný a profesijný rozvoj zamestnancov, dohodárov a dobrovoľníkov.
- Zlepšenie adaptability pracovnej sily.
Stručný obsah projektu:
Predkladaným projektom rozvoj sociálnych služieb je hlavným dôvodom zlepšiť prístupnosť pre všetky osoby so sluchovým postihnutím v oblasti fyzického prostredia, informácií a medziľudskej komunikácie, aby im bolo umožnené naplno sa zapájať do všetkých oblastí života.
Cieľová skupina projektu: sluchovo postihnutí
Podpora projektu: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR
2.Názov projektu: Inštitucionálna podpora
Začiatok realizácie: január 2023
Koniec realizácie: december 2023
Ciele projektu:
Cieľom projektu je podpora organizácie, ktorá pôsobí v meste Žilina a zabezpečuje aktivity pre špecifickú skupinu ľudí – sluchovo postihnutých. Prostredníctvom podpory od mesta Žilina je možné získať spolufinancovanie na náklady organizácie, aby mohli plniť verejnoprospešný účel.
Stručný obsah projektu:
Predkladaným projektom sa snažíme o zlepšenie kvality poskytovaných sociálnych a záujmových aktivít v meste Žilina. Týmito špecifickými službami napĺňame nielen pomoc ale aj spoluprácu s orgánmi štátnej správy, samosprávy a tiež s inými občianskymi združeniami na regionálnej úrovni.
Cieľová skupina projektu: sluchovo postihnutí
Podpora projektu: Mesto Žilina
3.Názov projektu: Túžba vnímať očami
Začiatok realizácie: február 2023
Koniec realizácie: november 2023
Ciele projektu:
Cieľom projektu bolo pripraviť 3 dňové 10. výročie založenia organizácie Krajské centrum nepočujúcich ANEPS v Žiline, ktoré je jediným subjektom v celom žilinskom kraji pre špecifickú komunitu ľudí – posunkujúci aj neposunkujúci. Podporila sa sociálna inklúzia a rovnosť príležitostí pre znevýhodnených obyvateľov Žiliny. Spropagovali sme organizáciu nielen medzi Mestom Žilina ale navzájom medzi organizáciami a informovali sme o slovenskom posunkovom jazyku – aj medzi občanmi s postihnutím, ale aj medzi ostatnou verejnosťou a čím napomáhame tak k prekonávaniu bariér. Podporili sme aktívnu účasť seniorov formou stretávania sa a motivácie všetkých návštevníkov KC ANEPS Žilina k zapojeniu sa do voľnočasových aktivít a k prekonávaniu ich postihnutia, k väčšej samostatnosti, seba-rozvoju a aktívnej sebarealizácii. Zlepšili sme organizačné a materiálne podmienky na sprostredkovanie sociálnych služieb a záujmových aktivít, zvýšili sme kvalitu života sluchovo postihnutých občanov ako aj im dostupných služieb. Program mal veľmi dobrý ohlas nielen u nepočujúcich ale aj medzi počujúcimi ktorí naše pozvanie prijali a prišli medzi nás. Celkovo aktivita pre verejnosť bola 3 dni.
Stručný obsah projektu:
Predloženým projektom chceme prispieť k zvyšovaniu kvality života a podpore poskytovania sociálnych služieb, k dostupnosti informácií a k rovnosti príležitosti pre špecifickú komunitu ľudí – sluchovo postihnutých. Dôraz sa bude klásť na poukázanie organizácie, ktorá bude mať 10. výročie svojho pôsobenia v krajskom Meste Žilina a na individuálne skupinové sedenia, čo je nesmierne dôležité pri zabezpečení všetkých činnosti a zároveň aj možnosti pochopiť a rozvíjať slovenský posunkový jazyk nepočujúcich osôb.
Cieľová skupina projektu: sluchovo postihnutí
Podpora projektu: Mesto Žilina
4. Názov projektu: Hodnota nepočujúcej komunity vo vzdelávaní.
Začiatok realizácie: marec 2023
Koniec realizácie: november 2023
Ciele projektu:
Hlavným cieľom projektu bolo zvyšovanie zručností v komunikácii so sluchovo postihnutými občanmi.
Ďalšími cieľmi boli:
-zvládnutie techniky písania na klávesnici počítača všetkými prstami hmatovou metódou,
-nové možnosti komunikácie a vedomosti pre zdravotne znevýhodnených občanov v rámci komunity regiónu, Slovenska i celého sveta,
-zvyšovanie digitálnej gramotnosti prostredníctvom realizovaných workshopov na informačné technológie a aplikovania elektronického vzdelávania,
-podpora v ďalšom vzdelávaní rodinných príslušníkov sluchovo postihnutých,
-podpora a rozvoj komunikácie so sluchovo postihnutými,
-šírenie informácií o potrebách, hodnoty špecifickej komunity a komunikácii sluchovo postihnutých,
-informovanie verejnosti o dostupnosti kurzov posunkového jazyka.
Stručný obsah projektu:
Projekt bol obsahovo zameraný na podporu neformálneho vzdelávania prostredníctvom realizácie 3 workshopov a kurzov v oblasti digitálnej gramotnosti, kurzu strojopisu, elektronickej komunikácie, internetu, spracovávaniu videí a tvorba jednoduchých videí tlmočených do titulkov a slovenského posunkového jazyka a absolvovania iných menších tém podľa výberu našich členov, a ktoré boli určené pre ľudí so sluchovým postihnutím podľa ich schopnosti porozumenia. Sluchovo postihnutí ľudia nemajú takú možnosť zapojiť sa do workshopov a kurzov medzi zdravými ľuďmi a to z dôvodu rýchlej formy vyučovania. Na to, aby u nich vzbudili záujem, je potrebné spracovať a pripraviť špeciálny prístup s rôznymi pomôckami, ktoré im umožnia pochopiť výklad hovoreného slova čo najjednoduchšie a v posunkovom jazyku nepočujúcich.
Cieľová skupina projektu: sluchovo postihnutí
Podpora projektu: Mesto Žilina
5.Názov projektu: Príbehy emočných kamienkov ticha.
Začiatok realizácie: január 2023
Koniec realizácie: december 2023
Ciele projektu:
Projekt bol určený pre aktívnych sluchovo postihnutých seniorov s možnosťou sociálnych kontaktov zo celého Slovenska. Na Slovensku máme v komunite nepočujúcich prevažne staršiu populáciu, je to aj z toho dôvodu, že pred postupným zavedením integrácie, sa viac aj títo ľudia stretávali v kluboch, v školách a komunita bola viac uzavretejšia. Veľkým prínosom pre špecifickú skupinu ľudí bolo obnovenie kontaktov medzi sebou navzájom s nepočujúcimi seniormi, ktorí sa zúčastnili na deň otvorených dverí a aktívne tak strávili voľný čas.
Stručný obsah projektu:
Projekt „Príbehy emočných kamienkov ticha“ aktívne reaguje na potreby spoločenstva starších seniorov so sluchovým postihnutím a vytvára širší zmysluplný priestor pre trávenie ich voľného času. Špecifická skupina ľudí nadobudne pocit užitočnosti, vymenia si životné skúsenosti so svojimi kamarátmi bez komunikačnej bariéry a získajú nové vedomosti prostredníctvom realizovaný aktivít, kde budú mať voľný priestor na sebarealizáciu a zmiernenie pocitu osamelosti vo svojom okolí.
Cieľová skupina projektu: sluchovo postihnutí, verejnosť, neziskové organizácie, verejné a štátne inštitúcie.
Podpora projektu: Nadácia Henkel